Псоріатичний артрит

img3

Псоріатичний артрит - це запальний артрит, пов'язаний з псоріазом.

Про псоріатичний артрит

Псоріатичний артрит (PsA) вражає суглоби (наприклад, коліна або кисті та стопи), а також ділянки, де сухожилля з’єднуються з кісткою (наприклад, п’яту та поперек). Більшість людей, які страждають на псоріатичний артрит, вважають, що він виникає після розвитку псоріазу шкіри, але в деяких артрит розвивається ще до того, як вони помітять псоріаз на шкірі.

Хоча наявність псоріазу означає більший ризик розвитку псоріатичного артриту, це не завжди пов’язано з тим, наскільки тяжким є ваш псоріаз. У людей з легким або помірним псоріазом також може розвинутися псоріатичний артрит, тому важливо знати про симптоми.

Як і у випадку з псоріазом, сімейна історія захворювання не обов’язково означає, що у людини розвинеться псоріатичний артрит.

Ознаки та симптоми псоріатичного артриту

При псоріатичному артриті уражені суглоби можуть стати чутливими, набряклими та жорсткими. Ці симптоми, як правило, посилюються вранці та під час відпочинку та зменшуються під час фізичних вправ. Запалення сухожиль без явного запалення суглобів також може виникати при псоріатичному артриті, що дозволяє легко помилково діагностувати, наприклад, тендиніт або тенісний лікоть. Псоріатичний артрит зазвичай вражає дрібні суглоби рук і ніг, тому ще одним поширеним симптомом є опухлі палці на руках або ногах, схожі на сосиску.

  • Скутість, біль, пульсація, припухлість і болючість в одному або кількох суглобах
  • Набряклий палець (пальці) або ноги, схожий на сосиску
  • Зміни нігтів (такі як дірки або ямки на поверхні нігтя, зміна кольору або відрив від нігтьового ложа)
  • Чутливість, біль і набряк сухожиль
  • Зменшений діапазон рухів
  • Загальна втома

Псоріаз нігтів спостерігається у великої кількості людей з PsA, тому це також може бути хорошим показником. Подібно до псоріазу, PsA може зростати та слабшати, тому люди з цим захворюванням можуть виявити, що їхні симптоми з часом то покращуються, то погіршуються.

Хто хворіє на псоріатичний артрит?

Вважається, що приблизно у 1 з 5 людей з псоріазом розвивається псоріатичний артрит. Проте велика кількість людей з псоріатичним артритом певною мірою матимуть псоріаз. Чоловіки та жінки однаково схильні до розвитку псоріатичного артриту, і, хоча він може виникнути в будь-якому віці, він найчастіше зустрічається в перші десятиліття після діагностики псоріазу.

Відповідно до цього більшість людей мають псоріаз на шкірі ще до того, як помітять симптоми псоріатичного артриту. Однак у деяких випадках захворювання шкіри та суглобів виникають одночасно, а іноді псоріатичний артрит присутній до появи захворювання шкіри псоріазу. Варто зазначити, що у хворих на псоріаз також можуть розвинутися інші форми артриту, такі як ревматоїдний артрит і остеоартрит. Наявність псоріазу не обов’язково означає, що болі та інші симптоми суглобів є псоріатичним артритом.

Псоріаз нігтів є у великої кількості людей з псоріатичним артритом (за оцінками, від 50 до 80%). Псоріаз нігтів може виникати і виникає у людей, які не мають псоріатичного артриту, але через велику кількість людей, які мають обидва захворювання, це може бути важливим показником можливого псоріатичного артриту.

Діагностика псоріатичного артриту

Переконливого тесту на псоріатичний артрит немає, тому його важко діагностувати.

Псоріатичний артрит — це запальне захворювання суглобів, тісно пов’язане з псоріазом, яке вражає суглоби та сухожилля. «Запальний артрит» означає, що в уражених суглобах є запалення, а не просто знос. Це може бути важко діагностувати, оскільки симптоми можуть бути схожими на інші типи артриту, і пацієнту не обов’язково мати псоріаз, щоб розвинути його. Також у людей з псоріазом може розвинутися інший тип артриту (наприклад, ревматоїдний артрит або остеоартрит); той факт, що у них псоріаз, не означає, що їхній артрит є псоріатичним.

На даний момент немає остаточних рекомендацій щодо діагностики псоріатичного артриту; лікар поставить діагноз на основі симптомів та історії хвороби, а також виключивши інші захворювання. Зазвичай проводиться аналіз крові на ревматоїдний фактор (антитіло, яке виявляється при ревматоїдному артриті). Це зазвичай негативно для людей з псоріатичним артритом, хоча позитивний результат може бути зумовлений іншими причинами, ніж ревматоїдний артрит. Лікар може також використовувати рентгенівські промені, ультразвук або інші сканування, такі як МРТ, щоб подивитися на суглоби пацієнта. Ці сканування часто показують запалення або ділянки нової кістки з погано окресленими краями у людей з псоріатичним артритом.

Традиційно для діагностики псоріатичного артриту використовуються критерії Молла і Райта (1973). Критеріями є: запальний артрит, наявність псоріазу, негативний аналіз крові на ревматоїдний фактор. Хоча цей набір критеріїв все ще використовується, він має обмеження, наприклад, псоріатичний артрит може виникнути без наявного псоріазу на шкірі.